SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffeservis 9578113
nr 957 8113
Kaffeservis
silver, Empirestil, 1900-talets första hälft, kannans höjd: 24 cm, totalvikt: 995 gr
måndag 27 april 2015
kl 18:21:45
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver